Szukaj

Wersja językowa: PL

Zadzwoń: 16 732 36 11 / 695 720 530

Pomoc techniczna

POMOC TECHNICZNA

Zbyt wysokie napięcie: dlaczego instalacja wyłącza się w słoneczne dni?

Typowe problemy przy współpracy inwertera z siecią energetyczną to:

  • Zbyt wysokie napięcie na fazie z którą współpracuje inwerter. Napięcie na żadnej z faz nie może przekraczać 253V. Jeśli dana faza jest akurat mało obciążona a kilku prosumentów w okolicy wpycha w nią dużo energii – napięcie wzrasta. Gdy przekroczy 253V, falownik zupełnie wyłączy instalację – nie ma prawa przekroczyć 253V. Dość łatwo jest o taką sytuację z falownikiem jednofazowym, stąd energetyka bardziej lubi trójfazowców. Ale falownik trójfazowy również się wyłączy jeśli napięcie choćby jednej z trzech faz przekroczy 253V.
  • Duże różnice napięć między fazami – również będą przyczyną problemów w pracy falowników trójfazowych.
  • Dlaczego napięcie w sieci rośnie "poza skalę"? To konsekwencja podstawowych praw elektryki.

  • Aby prąd z twojej instalacji fotowoltaicznej popłynął poza dom, twój inwerter musi podbić nieco napięcie względem tego, co jest w tamtej sieci.
  • Dopóki ty miałeś fotowoltaikę a większość sąsiadów nie – sprawa była prościutka, wystarczyło lekkie podbicie napięcia, aby prąd płynął do sąsiadów po sieci niskiego napięcia (ty produkowałeś nadmiar a oni zużywali).
  • Gdy sąsiedzi również założyli instalacje PV – zaczęły się problemy. Teraz wszyscy produkujecie nadmiar i próbujecie wysłać go gdzieś dalej, gdzie zostanie zużyty. Trzeba prąd pchać do sieci "wyższego rzędu": średniego/wysokiego napięcia a to już wymaga więcej wysiłku – czyt. wyższego napięcia. Gdyby napięcie można było bezkarnie podnosić ile się chce – to by się udało. Ale nie ma tak dobrze – w domowej sieci jest limit 253V. Jeśli to nie wystarcza, aby wypchnąć prąd w świat – fotowoltaika się wyłącza.
  • Jedynym trwałym lekarstwem na te problemy jest modernizacja sieci energetycznych, aby radziły sobie z przesyłem "w drugą stronę" bez windowania napięcia poza skalę. Na to potrzeba niemałych pieniędzy.

    Co robić, gdy inwerter wyłącza się z powodu zbyt wysokiego napięcia sieciowego?

    Pierwszym krokiem jaki należy podjąć to zgłoszenie problemu do Zakładu Energetycznego.

    Podając informację o obniżonej wydajności pracy własnego systemu spowodowanej zbyt wysokim napięciem w sieci, warto dodać zrzuty ekranu z monitoringu napięć na poszczególnych fazach naszej instalacji elektrycznej (Rysunek 1, Rysunek 2).

    Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami wygenerować takich wykresów, zwróćmy się do swojego instalatora, aby wygenerował nam je z panelu administratora. Po zgłoszeniu problemu drogą mailową/pocztową warto przypominać się ZE, aby zwiększyć prawdopodobieństwo jej pozytywnego rozpatrzenia.

    W sytuacji, w której Zakład Energetyczny przychyli się do naszego wniosku, czynnością jaką może podjąć (przynoszącą najlepsze skutki) jest obniżenie na „najbliższej” trafostacji napięcia w sieci o kilka volt - to powinno rozwiązać problem.

    Inną czynnością jaką można wykonać jest zainstalowanie analizatora parametrów sieci w celu jej weryfikacji i podjęcia dalszych kroków, prowadzących do wyjaśnienia przyczyn zaistniałej sytuacji. Drugi sposób zdecydowanie wydłuży proces przywrócenia poprawnego działania instalacji fotowoltaicznej, ale jest oznaką tego, że Zakład Energetyczny poważnie zainteresował się naszym zgłoszeniem.

    W trakcie procedowania naszego wniosku możemy we własnym zakresie wykonać pewne czynności pomagające kontrolować sytuację.

    Mając świadomość, że okres największej produkcji systemu przypada na godziny południowe i wtedy też największa ilość nieskonsumowanej energii jest wysyłana na zewnątrz, możemy właśnie w tym okresie zwiększyć % autokonsumpcji.

    Wystarczy w porach największej produkcji uruchomić w domu więcej odbiorników zielonej energii (włączyć pralkę, suszarkę, ugotować obiad na płycie indukcyjnej).

    Wówczas inwerter będzie miał mniej energii (nadwyżki) do „wypchnięcia” na zewnątrz, a więc napięcia nie będą tak intensywnie podbijane. Jeżeli nasza instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona w inteligentny licznik energii będzie nam łatwiej określić precyzyjnie, w których porach dnia powinniśmy używać najwięcej energii, aby jak najefektywniej ją wykorzystać. Należy zaznaczyć, że nie jest to sposób na długofalowe rozwiązanie problemu, jednak na krótką metę może pomóc.

    Pliki do pobrania

    DokumentacjaWzór wniosku do OSD - Pobierz wersję edytowalna


    DokumentacjaKonfiguracja Fronius


    DokumentacjaKonfiguracja Afore


    DokumentacjaKonfiguracja SofarSolar


    DokumentacjaKonfiguracja Selfa


    DokumentacjaKonfiguracja Huawei


    Dlaczego Selfa?

    Odpowiedź znajdziesz w katalogu. Pobierz katalog Selfa (*.pdf)

    Pobierz Katalog

    Zapoznaj się z naszą ofertą. Pobierz katalog Suntrans (*.pdf)

    Kompleksowa obsługa

    Od początku do końca profesjonalni

    Do góry