Wersja językowa: PL
Zadzwoń: 16 732 36 11 / 695 720 530
Zbyt wysokie napięcie: dlaczego instalacja wyłącza się w słoneczne dni?
Typowe problemy przy współpracy inwertera z siecią energetyczną to:
Dlaczego napięcie w sieci rośnie "poza skalę"? To konsekwencja podstawowych praw elektryki.
Jedynym trwałym lekarstwem na te problemy jest modernizacja sieci energetycznych, aby radziły sobie z przesyłem "w drugą stronę" bez windowania napięcia poza skalę. Na to potrzeba niemałych pieniędzy.
Co robić, gdy inwerter wyłącza się z powodu zbyt wysokiego napięcia sieciowego?
Pierwszym krokiem jaki należy podjąć to zgłoszenie problemu do Zakładu Energetycznego.
Podając informację o obniżonej wydajności pracy własnego systemu spowodowanej zbyt wysokim napięciem w sieci, warto dodać zrzuty ekranu z monitoringu napięć na poszczególnych fazach naszej instalacji elektrycznej (Rysunek 1, Rysunek 2).
Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami wygenerować takich wykresów, zwróćmy się do swojego instalatora, aby wygenerował nam je z panelu administratora. Po zgłoszeniu problemu drogą mailową/pocztową warto przypominać się ZE, aby zwiększyć prawdopodobieństwo jej pozytywnego rozpatrzenia.
W sytuacji, w której Zakład Energetyczny przychyli się do naszego wniosku, czynnością jaką może podjąć (przynoszącą najlepsze skutki) jest obniżenie na „najbliższej” trafostacji napięcia w sieci o kilka volt - to powinno rozwiązać problem.
Inną czynnością jaką można wykonać jest zainstalowanie analizatora parametrów sieci w celu jej weryfikacji i podjęcia dalszych kroków, prowadzących do wyjaśnienia przyczyn zaistniałej sytuacji. Drugi sposób zdecydowanie wydłuży proces przywrócenia poprawnego działania instalacji fotowoltaicznej, ale jest oznaką tego, że Zakład Energetyczny poważnie zainteresował się naszym zgłoszeniem.
W trakcie procedowania naszego wniosku możemy we własnym zakresie wykonać pewne czynności pomagające kontrolować sytuację.
Mając świadomość, że okres największej produkcji systemu przypada na godziny południowe i wtedy też największa ilość nieskonsumowanej energii jest wysyłana na zewnątrz, możemy właśnie w tym okresie zwiększyć % autokonsumpcji.
Wystarczy w porach największej produkcji uruchomić w domu więcej odbiorników zielonej energii (włączyć pralkę, suszarkę, ugotować obiad na płycie indukcyjnej).
Wówczas inwerter będzie miał mniej energii (nadwyżki) do „wypchnięcia” na zewnątrz, a więc napięcia nie będą tak intensywnie podbijane. Jeżeli nasza instalacja fotowoltaiczna jest wyposażona w inteligentny licznik energii będzie nam łatwiej określić precyzyjnie, w których porach dnia powinniśmy używać najwięcej energii, aby jak najefektywniej ją wykorzystać. Należy zaznaczyć, że nie jest to sposób na długofalowe rozwiązanie problemu, jednak na krótką metę może pomóc.
Wzór wniosku do OSD - Pobierz wersję edytowalna
Od początku do końca profesjonalni